Πέμπτη 28 Ιανουαρίου 2010

Κάτι πρωτόγνωρο, κάτι μοναδικό.....

Υπάρχει μια μοναδική σύμπλευση απόψεων(δικιά μου και του Νίκου) και έτσι αποφασίσαμε για πρώτη φορά σήμερα να κάνουμε ένα κοινό κουπόνι.......(ίσως και μοναδική? θα δείξει.....!!!)
Αλγερία - Αίγυπτος, ο νικητής στον Τελικό του Κόπα Άφρικα, ο ηττημένος σπίτι του.
Το ματς θα είναι ηλεκτρισμένο σήμερα, μετά τον τελευταίο αγώνα (μπαράζ) στις 19 Νοεμβρίου του 2009 για την πρόκριση στο Mundial στο οποίο είχαν γίνει ..... όλα! Ξύλο, προπηλακισμοί, φανατισμός, σχεδόν πόλεμος ανάμεσα στους δυο αντιπάλους και ολίγον τι από μπάλα....... Η Αλγερία είχε πάρει την πρόκριση και σήμερα οι Φαραώ ζητούν εκδίκηση. Το μομέντουμ είναι κατάλληλο, η ομάδα τους δείχνει ποιοτικότερη και πιο στρωμένη(3 νίκες στους ομίλους 3-1 Νιγηρία, 2-0 Μοζαμβίκη, 2-0 Μπενίν, και 3-1 στην παράταση το Καμερούν στους 8) σε αντίθεση με την Αλγερία που στην πρώτη φάση απογοήτευσε(θυμίζουμε ήττα από Μαλάουι 3-0, ισοπαλία με Αγκόλα 0-0, και νίκη με 1-0 το Μάλι ενώ στους 8 προκρίθηκε στην παράταση 3-2 επί της Ακτής σε ματς που ισοφάρισε στ0 93 σε 2-2). Το παιχνίδι θα είναι κλειστό με πολλά τρεξίματα και πολλές κλωτσιές αλλά το διπλό για νίκη στην κανονική διάρκεια του αγώνα είναι εξαιρετικό...... 2,25
Θέλτα - Ατλέτικο για το Copa Del Rey, 1-1 το πρώτο ματς, με κάθε νίκη ή ισοπαλία με 2 γκολ και πάνω προκρίνεται η Ατλέτικο. Σανταντέρ-Σεβίλλη, Χετάφε ή Μαγίορκα η αντίπαλος της στους 4 του θεσμού, και όλοι κάνουν όνειρα τίτλου..... Για την Ατλέτικο ο μοναδικός ρεαλιστικός στόχος που έχει φέτος είναι το κύπελλο και για να το κατακτήσει πρέπει να κερδίσει την 17 στην Segouda Θέλτα του Βίγκο. Η απόδοση του διπλού είναι στο 2.10 και εύκολα ή δύσκολα η Ατλέτικο της Μαδρίτης θα κερδίσει και θα πάρει την πρόκριση στα ημιτελικά.